Erasmus 2023/2024

společenství vrstevníků

vzdělávání propojené s praxí

v náruči přírody

Adolescentní program v zahraničí


V rámci adolescentního programu naší školy umožňujeme, aby žáci třetího trojročí získali i zahraniční zkušenosti. Spolupracujeme se zahraničními Montessori školami a naši adolescenti jezdí na měsíční pobyty na evropské Montessori farmy, kde se stávají součástí tamějšího života. Zdokonalují si tak nejenom komunikační dovednosti v cizích jazycích, ale učí se také spolupráci a zodpovědnosti, seznamují se s kulturními rozdíly jednotlivých národů a posilují v sobě pocit sounáležitosti, evropanství i národní hrdosti. Seznamují zahraniční žáky s naším kulturním bohatstvím, ať už je to česká literatura, kuchyně nebo tradiční řemesla. Načerpanou inspiraci z jiných škol poté aplikují na místní poměry v rámci naší Montessori farmy. 

Ve školním roce 2023/24 si naši adolescenti v rámci ERASMUS PLUS užijí tři dvoutýdenní pobyty: v  Norsku, Německu a Chorvatsku.

  • Organisation ID: E10292179
  • Project title: Jsme jiní a přece stejní


NORSKO

V březnu 2024 jsme se vydali na Erasmus výjezd do Montessori školy v Haldenu na jihu Norska. První dny jsme věnovali poznávání okolí pevnosti Frederiksten, kde se nacházela škola. Místní učitel Henrik nás vzal na výlet na vyhlídku Hjemkollen. Se začátkem nového týdne jsme se seznámili s místními studenty a společně podnikli mnoho aktivit. Naši studenti místním představili, jak to chodí u nás na farmě, seznámili je s tradičními kroji a tradičním českým jídlem, společně si zatančili mazurku a také jsme vařili ovocné knedlíky. Na závěr pobytu jsme společně navštívili Oslo a moc jsme si to užili. 


NĚMECKO

V únoru 2023 jsme podnikli měsíční výjezd do tureckého Istanbulu. Adolescenti bydleli v tureckých rodinách spřátelené školy ÜTOPYA.


CHORVATSKO

V květnu 2023 jsme procestovali Itálii. Týden strávili naši adolescenti ve škole v Pergine nedaleko Trenta, poté se přes Řím přesunuli až úplně na jih do sicilského Alcama, kde byli 14 dnů součástí tamější školy. A na závěr jsme v Porto di Baratti odstartovali přechodový rituál pro deváťáky společnou plavbou na replice historické lodi z 18. století. Naši žáci se stali na týden posádkou a plavili se kolem ostrova Elba.  


MontErasmus 2023

Zážitky z Erasmus výjezdů prezentovali naši žáci na akci MontErasmus 2023, kterou jsme 25. října 2023 pořádali v trutnovském kulturním středisku Uffo.