Zlatá horečka

01.01.2019

Na Nový rok jsme se vydali vstříc zlatému dobrodružství. Donesla se k nám totiž zpráva, že u ústí Králičího potoka se našlo zlato. A tak jsme se rozhodli zkusit štěstí :) V bezpečí jsme dorazili do Skagway. Potkali jsme zde Hendersona a trochu se nakazili jeho vášní pro zlato. Nakoupili jsme si zde zásoby, hlavně lopaty, jídlo atd. a vyzkoušeli lyže. V hospodě jsme se dozvěděli o příběhu Hendersona trochu víc a zjistili, jak se mu tvrdě nevyplatilo být neuctivý. Tak se z toho zkusíme poučit. Před spaním jsme načerpali zkušenosti ještě z filmu Bílý tesák, protože i Jack London propadl na čas zlaté horečce. Zítra nás čeká Chilkootský průsmyk, první prubířský kámen na cestě za vysněným zlatem...  

Dopoledne jsme se ještě aklimatizovali a zvykali si na severní vítr, který nám nelítostně šlehal do tváří. Vytáhli jsme prkna i lyže a brázdili místní svahy. Po obědě jsme vyrazili na nechvalně proslulý Chilkootský průsmyk. Abychom mohli pokračovat za naším zlatým snem, je třeba přenést přes checkpoint s nesmlouvavým úředníkem tunu předepsaného proviantu, např. 800 liber mouky, 150 liber fazolí, 200 liber slaniny. A tak si každý z naší výpravy musel dát Chilkoot desetkrát. Je to opravdu jen pro otrlé. Ale protože jsme parta, tak ti silnější si za ty slabší dali nějaké to kolečko navíc. Nahoru téměř po čtyřech krutým terénem, dolů po zadku... Nakonec jsme to dali. Přešli jsme přes nemilosrdného kanadského úředníka :) Náš další cíl byl Bennettovo jezero... Toho jsme dosáhli z posledních sil. Bohužel už začala krutá zima, není možné vyrazit dál lodí po Yukonu, který z jezera vytéká. Takže tu budeme muset přečkat do jara, až jezero rozmrzne. Abychom neumrzli, pustili jsme se hned do kopání záhrabů. Snad se vítr trochu umoudří a dá nám šanci...  

Jaro je ještě daleko. Jsme tu uvězněni kvůli ledu. Vaříme ze sněhu a stále kopeme záhrab, abychom měli místo, kam složit na noc hlavu :) V dlouhém čekání někteří propadli hazardu. Jiní trudomyslnosti a zapisovali si do deníčků, jak je severní vítr krutý... To je stinná stránka zlaté horečky :) Jelikož jsme prohráli poslední peníze, noc jsme strávili ve vlastnoručně vykopaném záhrabu. Naší poslední záchranou je zaclaimovat zlatonosný pozemek a najít spoustu zlata :)

Přežili jsme noc ve vlastnoručně vykopaném záhrabu a dnes jsme se konečně vydali po řece Klondike.  Dosáhli jsme vytouženého pozemku. Tento claim se nám podařilo zaregistrovat, vyměřili jsme si ho a pustili se do rýžování. Jelikož sníh ještě neslezl, bylo to poměrně náročné. Ale i tak jsme objevili několik pořádných valounů i menších kousků. Někteří je hned zpeněžili a začali si užívat: delikatesy, saunička atd. :) Po dlouhém odříkání a utrpení se na nás usmála štěstěna. Máme plné kapsy zlata a patřičně si ho užíváme :) !

Protože naše odhodlání bylo opravdové, štěstí stálo při nás:) Dnes jsme se rozjeli domů užít si nově nabytého bohatství. Krásný nový rok všem! Ať jste i vy odhodlaní plnit si své sny.