Zářijový celotýden

09.10.2023

Pondělní ráno jsme začali jako obvykle organizační elipsou. Někdo šel sekat trávu kolem ohniště… teda, pokoušel se, a po lekci od bývalého žáka devátého ročníku a zahradníka už to šlo lépe. Někteří šli poprvé připravovat lasagne, které dopadly podle očekávání výborně. Následoval zasloužený, prodloužený polední klid, při kterém jsme si mohli odpočinout. Poté jsme pomalu vylezli z našich kokonů na přípravu aktivit na oslavu podzimní rovnodennosti. První den jsme odvedli tak skvělou práci, že nám průvodci dovolili pustit si film Harry Potter: Princ dvojí krve.

Úterý začalo jako každé jiné, služba na vaření se postarala o kuchyň a o to, abychom měli co jíst a po snídani jsme se všichni pustili do přípravy dopolední slavnosti. Už zbývalo jen připravit místa aktivit, které jsme vymysleli už včera a připravit pohoštění. Potom už jsme mohli přivítat děti z 1. a 2. M, a zahájit slavnost. Začali jsme ohněm, a Péťa nám pověděla něco o podzimní rovnodennosti. No a pak už se mohli malí montessoriáci pustit do pletení věnečků, skákání v pytlích, závodů v trakařích, stavění domečků pro skřítky, výroby barevného stromu Montessoriovníku a další zábavy. Na oběd všichni (k potěšení uší všech), odjeli do školy. My už jsme tak mohli všechno uklidit, sníst všechno, co zbylo a pustit se do samostudia, které trvalo do oběda. Po obědě si někteří dali šlofíka, někteří si povídali a jiní si četli. Po odpoledním klidu šel někdo mulčovat a upravovat zahradu, protože byla v dezolátním stavu, potom co jsme se o ní přes dva měsíce prázdnin nestarali. Také jsme dostali pracovní listy na dějepis, které jsme si vyplnili a podle nich jsme si následující večer zahráli hru na parlament, při které jsme si měli pamatovat jména a následně si přivlastnit s pomocí ostatních "trůn". Tak skončil náš druhý den na celotýdnu.

Středu jsme začali snídaní a následnou elipsou. Rozdělili jsme se do různých činností na úklid. Jelikož jsme měli hodně času, tak jsme ho také poctivě využili, a úklid nám trval nejdéle ze všech úklidů. Ale i tak, si služba na vaření našla čas na udělání jednoho z nejlepších obědů, které jsme kdy, měli - špagety aglio olio. Jakmile jsme doobědvali, tak si někteří dobalili, a někteří si šli na půl hodiny lehnout. Po krátkém odpočinku si někdo opět šel dobalit (například jeden z autorů) a někdo dopsat blog. Potom, co jsme si všichni dobalili, jsme se společně sešli na louce před farmou, a začali závěrečnou schůzi. Na níž padlo od každého, kdo má nějakou zodpovědnost, shrnutí fungování na farmě. A i přes to, že jsme měli o dva dny kratší celotýden z důvodu svátku a ředitelského volna po něm, jsme toho stihli dost.