Únorový celotýden

20.02.2024

Tento celotýden byl už takový teplejší. Hnedka po příjezdu na nás byla připravená Lída s Terkou a jejich aktivitami o Klasicismu. Hráli jsme scénky, používali umělecké texty a seznamovali se s představiteli tohoto slohu. Odpoledne následovala výtvarná činnost, kterou byla modelace busty z hlíny. Bohužel všichni nebyli s touto činností spokojení, a tak si mohli vytvořit svůj vlastní pop-art. Našel se i nějaký ten čas na samostudium, po kterém následovala krásně vypadající večeře.

Úterý byl nejzajímavější den z celého celotýdne. Přijeli za námi Dušan a Marťa z Rýbrcoulu, kteří nás zasvětili do světa videí a fotek. Naučili jsme se, jak správně držet kameru, jak nastavit světlo, jak udělat scénář, kam postavit lidi v záběru a spoustu takových vychytávek. Měli jsme možnost si natočit vlastní "reportáž" o naší farmě, ke který jsme poté dostali zpětnou vazbu, na co se až budeme natáčet videa z výjezdů více zaměřit. V plánu bylo ještě, že nás naučí stříhat videa, ale kvůli tomu, že nám nešel stáhnout program na úpravu videí, jsme tuto část museli vynechat. :( Odpoledne bylo samostudium, někteří z nás ho využili k přípravě prezentací na výjezd či vytváření plakátu pro zápis do 1. ročníku Montessori školy v Trutnově.

Ve středu jsme vyrazili do Itálie, teda spíše nám kluci Itálii dovezli. K snídani nám upekli luxusní croissanty, na které nejde jen tak zapomenout. Dopoledne většina z nás šla na pitvu divočáka. Terezka nám přivezla srdce, ledviny a játra z divokého prasete. Tyhle orgány jsme prozkoumali, jak na povrchu, tak uvnitř. Kluci mezitím v kuchyni připravovali špagety s mořskými plody na oběd a tiramisu ke svačině. Po vydatném obědě jsme měli polední klid, který byl opravdu klidový. Odpoledne na nás čekala kupa dřevo-smetí, kterou jsme za chvilku uklidili- Terka nám řekla, že venku budeme cca 1h😑 a nakonec jsme to měli za 15min hotové :). Poté na nás čekala ta již zmiňovaná výborná svačina- Tiramisu. K večeři jsme měli avokádovou pomazánku.

Ve čtvrtek za námi přijela Pája s praktickou částí o včelách, na které jsme vázali rámečky, které patří do úlu. V kuchyni se připravovaly lasagne, které nakonec byly poživatelné. Odpoledne se dodělávali busty a učilo se (s mírou samozřejmě).😉 Před večeří jsme si ještě zahráli AZ kvíz, který byl pro většinu z nás celkem těžký. Například, jak máme vědět, kdo byl český skladatel s monogramem L.J. žil v Brně a složil operu s názvem Věc Makropolus? Je to Leoš Janáček, ale jak to má člověk vědět? Naštěstí díky tomu to už víme a nikdy na něj nezapomeneme. K večeři byly ovocné knedlíky.

V pátek, jak už jsme zvyklý, byl závěrečný úklid, a protože byl rychlý, tak nám zbyla ještě hodina do odchodu na vlak. Byli jsme natěšení, že budeme moct ležet, spát nebo si jen povídat, ale přišli za námi Terky s aktivitou "české stopy v Norsku", u které druhá část bude pokračovat v Norsku. A díky tomu jsme měli o zábavu postaráno. Pak jsme si jen vzali batohy a vyrazili na vlak.🌼🌸