Červnový celotýden

21.06.2023

Protože bylo v pondělí hezké počasí, tak jsme šli pracovat na zahradu. Posekali jsme trávník nebo poupravili a vypleli záhony. Taky doděláváme naší společenskou místnost, tak jsme brousili a natírali zábradlí i zbytek židlí. Ještě před večeří jsme přenesli skříně (botníky), čímž se rovnou utvořil vchod k nám do apartmánu. Na literární večer jsme si po skupinách připravili prezentace o čtyřech různých literárních soutěžích, abychom měli přehled o soutěžích, v České republice.

V úterý po elipse jsme šli na naši zahradu sbírat listokaze zahradního, který nám ničí stromy a vrbový domek. Také jsme dodělávali zábradlí a židle do společenské místnosti, ve které už i jíme a pracujeme. Odpoledne jsme pekli a připravovali jídlo na slavnost uvítání prvňáčků, kteří se k nám do Montessori kolektivu přidají příští rok. Po obědě na farmu přišlo několik rodin, které jsme provedli po naší farmě a následně se sešli u ohně v jednom kruhu, kde se děti a rodiče navzájem seznámili. Poté se šli děti s rodiči občerstvit a vyrobit si jmenovky z keramické hlíny na své stromy. Také si šli zahrát pár her, ke kterým patřilo třeba kreslení nebo vyrábění obrázků z přírodnin. Večer jsme hráli bojovku na téma smysly.

Ve středu nás čekal Asijský den, který si pro nás v rámci celoročního projektu připravila skupinka z naší třídy. K snídani jsme měli Buko Pie, který pochází z Filipín. Po snídani byly (opět v rámci projektu) připraveny zeměpisné prezentace o Filipínách, Jižní Koreji a Singapuru. Ve středu také pravidelně probíhá průběžný úklid, který jsme dodělali ještě před svačinou, ke které jsme měli,, Tteoboki" což je jídlo z Jižní Koreji. Protože to není jen poslední celotýden v tomto roce, ale taky úplně poslední celotýden pro pár z nás, tak jsme si dnes vyráběli památné kameny z keramické hlíny, které později přidáme na totem. K obědu jsme měli Singapurské rýžové těstoviny se zeleninou. Po tomto výborném obědu následovala prezentace na vrbový altánek a rozdělení prací na odpoledne. Mezi nejlepší část středečního projektu patřila večeře, ke které byly připraveny jarní i letní závitky, kung-pao, rýže a mochy. Po večeři jsme se dívali na film Matrix, který jsme si moc užili.

Na čtvrtečním plánu dne jsme měli výlet na Stachelberg, kam jsme vyrazili hned po snídani a krizi s vodou, která netekla. Jako první jsme navštívili rozhlednu "Eliška", která stála přímo nad podzemními chodbami dělostřelecké tvrze Stachelberg, které mají přes 3 kilometry na délku. Do těchto podzemních chodeb jsme šli později na prohlídku, ve které nám představili a ukázali historii i plán tohoto podzemí. Cestou zpátky jsme se zastavili v Trutnovské cukrárně, kde se každý občerstvil, jak potřeboval. Po návratu na farmu následovalo jako každý večer samostudium, které trvalo od pěti do sedmi hodin. Také jsme psali zpětné vazby na všechny celotýdny za tento školní rok.

Jako každý pátek jsme uklízeli farmu po celém týdnu, jenže dnes to bylo složitější, protože nebudeme farmu navštěvovat celé prázdniny. Také jsme si udělali poslední závěrečnou elipsu a vyrazili na vlak.