Adapťák ve Studánce

18.09.2020

Pondělí 14. září

Tak jsme dnes vyrazili na cestu kolem světa. První defekt na sebe nenechal dlouho čekat. Nechali jsme si vystavit pasy a máme za sebou i dost přísnou pasovou kontrolu. Jsme připraveni navštívit všechny kontinenty. Vyzkoušeli jsme si, jak se zdraví jednotlivé národy, inuité třou nosy, Tibeťané přikládají ucho na ucho a poslouchají duši, Japonci se uklánějí, Mongolové očichávají atd. Dnes jsme se zabývali i nálezy prehistorických zvířat a rostlin, např. mesosaura nebo lystrosaura. Když jsme zjistili, kde všude se nacházejí jejich naleziště, došli jsme ke stejnému závěru jako Wegener, a to, že dříve musely být kontinenty jeden celek. U toho nám celkem vyhládlo, naštěstí se soumrakem se na zdejší prérie přihnalo stádo bizonů, takže jsme usínali spokojeni s plným břichem. 

úterý 15. září

Hned po ránu jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži mráz, kterému jsou lidé vystaveni na Antarktidě. Není divu, že tam nežije žádný trvalý obyvatel. Pak jsme si to namířili do Jižní Ameriky a seznámili se s talentovanými Inky, jejich pěstitelskými a stavebními dovednostmi. Pronikli jsme do tajů terasovitého pěstování brambor a jejich postupného zodolňování na stále vyšší nadmořské výšky. A navštívili jsme i ruiny Machu Picchu a naučili se plivat přesně jako lama. Poté jsme se věnovali andským motivům a vyráběli tiskátka z těžce vypěstovaných brambor. A po obědě jsme stihli probádat džungle Jižní Ameriky a Afriky a pobýt s domorodci u kmenového ohně. Po celodenním úsilí jsme zaslouženě zalezli do spacáků. Někteří do svých chýší, jiní pod širé nebe. Dobrou noc.

středa 16. září

Probudili jsme se do krásného rána a pustili se po Nilu do Středozemního moře, pak přes Evropu do Severní Ameriky...

čtvrtek 17. září

Dnes jsme navštívili Asii. Na Srí Lance jsme se seznámili s procedurou výroby čaje, v Číně jsme probudili k životu císaře a jeho Terakotovu armádu a ve Vietnamu si pochutnali na vietnamských koláčích. Den jsme zakončili nočním rozjímáním u ohně.

pátek 18. září

Adaptační týden v přírodě je za námi. Děkujeme rodičům za důvěru, s kterou nám svěřili na týden svoje děti. Pro mnohé prvňáky to byla první zkušenost, kdy strávili noc (dokonce 4) bez rodičů, a zvládli to naprosto skvěle. Pomalu se z nás stává fungující tým, ve kterém má každý své důležité místo. Přejeme krásný víkend a v pondělí se těšíme ve škole.