Adaptační kurz PRVNÍ LIDÉ

24.09.2018

Poslední zářijový týden jsme strávili v tábořišti Studánka u Vernéřovic. Záměrně jsme zvolili termín, do kterého bude zasahovat státní svátek, aby se k nám ve čtvrtek odpoledne mohli přidat i rodiče a zůstat s námi i v pátek.  

Fotoalbum z této akce naleznete ZDE!

Z našeho deníku:

PONDĚLÍ 24. ZÁŘÍ

Zdravíme Vás z tábořiště prvních lidí. Náš kmen si našel nové bydliště u pramene lahodné studánky. A protože k novému místu se hodí i nový název kmene, konala se velká rada, kde se po bouřlivých debatách ustanovil název Ohniví krtci :) Každý si musel zvolit, jaký úkol v tlupě bude zastávat. Nebylo to jednoduché jako každý začátek, ale ke konci dne už naše tlupa fungovala tak, že nikdo nestrádal ani hlady ani zimou... 

ÚTERÝ 25. ZÁŘÍ

Dnes jsme si zabydleli útulnou jeskyni, ozdobili ji nástěnnými malbami a vyrobili si hudební nástroje, aby náš život v tlupě byl veselejší :) Ale kromě toho jsme samozřejmě museli zabezpečit běžný život tlupy. Obstarat jídlo, nanosit vodu, pokácet stromy a nařezat dřevo atd. To víte, první lidé neměli život lehký. Žádné obchoďáky a tak. S Hankou jsme dnes z povzdálí pozorovali, jak dva první človíčkové vaří rizoto a jeden druhému povídá: "To je ale skvělý pocit, viď, když si to mícháš sám." :) Tak to byl náš vrchol dne :) Děti ten svůj zažily, když večer následovaly světýlka a sledovaly různá znamení. Věřit vlastní intuici se totiž vždy vyplatí :) 

STŘEDA 25. ZÁŘÍ

Dnešní den jsme začali dalším velkým příběhem, tentokrát o vzniku písma. Poděkovali jsme Féničanům, kteří jako první vymysleli písmo, v kterém jeden znak znamená jedno písmeno. Nemusíme si tudíž pamatovat tisíce různých znaků pro jednotlivá slova, ale zkrátka si je složíme z pár písmenek. Za to jsme jim neskonale vděčni :) A když už náš kmen objevil písmo, tak toho chtěl patřičně využít. Vyrobili jsme si vlastnoručně psací náčiní z nejrůznějších přírodnin a poté s nimi napsali vzkaz jinému kmeni, který zítra jako Ohniví krtci přivítáme. Jmenuje se Rodiče :) Na oslavu toho, že vládneme novou dovedností písma jsme uskutečnili kmenový oheň. 

ČTVRTEK 27. ZÁŘÍ

Dnes jsme si vyrobili zbraně a vyrazili na lov. Už je z nás poměrně dobře organizovaná skupina lovců. Někteří z nás jsou dobří stopaři, umějí zvíře vypátrat a přiblížit se k němu hodně zblízka. Jiní ho umějí přesně trefit oštěpem nebo šípem. A někteří umějí dobře běhat, pronásledují zvíře tak dlouho, dokud mu nedojdou síly. Každý přispívá do naší tlupy svým jedinečným způsobem. Vyrazili jsme na mamuta, ale nepohrdli jsme ani ptáčkem :) Po náročném lovu bylo třeba vyspravit oděv. Proběhlo i tetování k příležitosti přivítání rodičů. Připravili jsme pro ně zašifrovaný dopis a slavnostní oheň. 

PÁTEK 28. ZÁŘÍ

Protože jsme kmen lovců, žijeme kočovným životem. V našem sídlišti u studánky jsme zažili skvělé časy, stala se z nás organizovanější skupina a více jsme se všichni poznali. Nyní ale nastal čas jít dál. Náš šaman odehnal za zvuku bubnů všechny zlé duchy a vydali jsme se na velkou cestu. Díky studánko, že jsi nás všechny napojila. Rádi se zase někdy vrátíme.